‎+38 (067) 497 09 08

Чи існує з 01 липня 2020 року по 03 липня 2020 року юридична відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп'яніння?

10:31 11.09.2020

01 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018 року, яким запроваджено інститут кримінальних проступків.

 

До кримінальних проступків віднесено керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та Кримінальний кодекс України було доповнено ст.286-1, відповідно до якої караються штрафом від однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

 

Однак, 17 червня 2020 року народними депутатами було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-IX від 09.04.2020 року. Ним серед іншого виключено пп.171 Закону №2617-VIII, який і доповнював Кримінальний кодекс України статтею 286-1.

 

Вказаний Закон 02 липня 2020 року підписано президентом України, а 03 липня 2020 року опубліковано в офіційній парламентській газеті «Голос України».

 

Попри сказане, в Кримінальному кодексі України, який розміщено на офіційному вебпорталі Верховної Ради України за посиланням zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14, далі міститься ст.286-1, яка як попередньо вже зазначено, була виключена Законом №720-IX.

 

Водночас, згідно п.4 ч.1 розділу І та ч.1 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року з 01 липня 2020 року ч.1 ст.130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

 

Тобто, адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (як було передбачено в редакції КУпАП до 01 липня 2020 року) скасована.

 

При цьому, п.6 ч.1 ст.247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

 

Згідно зі ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

 

Враховуючи, що з 01 липня 2020 року скасована адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, то провадження у справах про притягнення таких осіб до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП підлягають закриттю на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП.

 

Разом з цим, загальним правилом встановлено, що те, що не заборонено законом – дозволено.

 

Відтак, у зв’язку з такими внесеними змінами до законодавства, з 01 липня 2020 року українським законодавством дозволено керування транспортними засоби в стані в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.

 

Ми вважаємо, що юридична відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп'яніння має бути, адже керування автомобілем в стані спяніння - є небезпечним першочергово для учасників дорожнього руху, тому особа, яка допускає таке халатне відношення до інших, усвідомлюючи свої дії, повинна нести відповідальність за них. 

 

Слід пам'ятати, що любий наш вчинок чи бездіяльність - тягнуть за собою наслідки, і як наслідок ми несемо за них відповідальність.

 

З цих причин ми звернулись до народних депутатів, голови Верховної Ради України щоб вони, як гілка законодавчої влади, усунили колізію законів, яка виникла після прийнятття ними ж низки законів.

 

Автор статті Святослав Прокопчук