‎+38 (067) 497 09 08

Чи претендує на страхове відшкодування потерпілий від страхової компанії винуватця ДТП, якщо останній керував автомобілем без посвідчення водія чи був позбавлений такого?

14:49 23.10.2020

Цивільним кодексом встановлено, що за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

 

Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» зазначено, що страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та/або майну потерпілого.

 

Законом передбачено, що особи, відповідальність яких застрахована, - страхувальник та інші особи, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом. Володіння забезпеченим транспортним засобом вважається правомірним, якщо інше не встановлено законом або рішенням суду.

 

Водночас, Закон України «Про дорожній рух» вказує на те, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням транспортного засобу з установленим терміном дії.

 

Відповідно до визначень Правил дорожнього руху України, водій – це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. 

 

При цьому, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

 

Отже, необхідною умовою для виникнення обов'язку страховика здійснити страхову виплату за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власнику наземного транспортного засобу є настання страхового випадку, внаслідок якого спричинено шкоду третім особам під час ДТП, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, під керуванням власника або особи, яка на законних підставах володіє ним та має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

 

Якщо особа, яка знаходиться за кермом транспортного засобу, на момент вчинення ДТП, не має посвідчення водія чи була позбавлена права керування транспортними засобами, то вона немає законних підстав для керування даним транспортним засобом, а отже, вона не відноситься до осіб, відповідальність яких застрахована згідно з полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

 

Як наслідок, підстави для стягнення страхового відшкодування із страхової компанії відсутні, оскільки за страховим полісом була застрахована цивільно-правова відповідальність осіб, які правомірно експлуатують транспортний засіб, однак особа, що керує транспортним засобом без посвідчення водія, до таких осіб не відноситься, у зв'язку з відсутністю у неї посвідчення водія відповідної категорії, а тому вказана ДТП не є страховим випадком, що і підтвердив Верховний Суд у справі №161/8578/16 від 10 жовтня 2018 року.

 

Я впевнений, що з цим не погодяться безліч правників та користувачів страхових послуг. Більше того в моїй практиці були неодноразові випадки коли наші клієнти отримували страхове відшкодування в подібних випадках.

Думаю, що і не всі страхові компанії про таке знають.

 

Однак на цю практику потрібно звертати увагу, і пам'ятати, що водій повинен мати при собі.

 

Якщо у Вас виникли непорозуміння в дорожньо-транспортній пригоді чи зі страховою компанією, раджу не зволікати з прийняттям рішення, а звертатись до страхового юриста, який завжди знайде правильний вихід з неприємної ситуації.

 

Авторадник - на всі випадки автомобільного життя!

 

Автор статті Святослав Прокопчук.